سرطان معده چیست؟ و چگونه درمان می شود ؟

 

سرطان معده با رشد سلول های سرطانی در پوشش داخلی معده مشخص می شود. تشخیص این نوع سرطان که سرطان معده نیز نامیده می شود ، دشوار است زیرا در بیشتر مراحل معمولاً افراد علائمی نشان نمی دهند.

موسسه ملی سرطان (NCI) تخمین می زند در سال 2017 حدود 28000 مورد جدید سرطان معده وجود داشته باشد. NCI همچنین تخمین می زند که سرطان معده 1.7 درصد موارد جدید سرطان در ایالات متحده است.

در حالی که سرطان معده در مقایسه با انواع دیگر سرطان نسبتاً نادر است ، اما یکی از بزرگترین خطرات این بیماری دشواری تشخیص آن است. از آنجا که سرطان معده معمولاً هیچ علائم اولیه ای ایجاد نمی کند ، تا زمانی که به سایر قسمت های بدن سرایت نکند ، تشخیص داده نمی شود. این امر درمان را دشوارتر می کند.

اگرچه تشخیص و درمان سرطان معده دشوار است ، اما کسب دانش لازم برای غلبه بر بیماری بسیار مهم است.

چه عواملی باعث علائم سرطان معده می شوند؟

معده شما (همراه با مری) فقط بخشی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش شماست. معده شما وظیفه هضم غذا و سپس انتقال مواد مغذی به بقیه اعضای هضم شما ، یعنی روده های کوچک و بزرگ را دارد.

سرطان معده زمانی اتفاق می افتد که سلولهای سالم در سیستم گوارش فوقانی سرطانی شده و از کنترل خارج می شوند و تومور ایجاد می کنند. این روند به آرامی اتفاق می افتد.

عوامل خطر

سرطان معده ارتباط مستقیمی با تومورهای معده دارد. با این حال ، عواملی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به این سلولهای سرطانی را افزایش دهد. این عوامل خطر شامل برخی بیماری ها و شرایط خاص مانند:

لنفوم (گروهی از سرطان های خون)
عفونت های باکتریایی H.pylori (عفونت شایع معده که گاهی اوقات می تواند منجر به زخم شود)
تومورها در قسمتهای دیگر سیستم هضم
پولیپ معده (رشد غیر طبیعی بافتی که در پوشش داخلی معده تشکیل می شود)

سرطان معده همچنین در بین موارد زیر شایع است:

بزرگسالان مسن ، معمولاً افراد 50 سال به بالا
مردان
سیگاری ها
افرادی که سابقه خانوادگی بیماری دارند
افرادی که نژاد آسیایی (به ویژه کره ای یا ژاپنی) ، آمریکای جنوبی یا بلاروسی دارند

 

در حالی که سابقه پزشکی شخصی شما می تواند خطر ابتلا به سرطان را تحت تأثیر قرار دهد ، برخی از عوامل زندگی نیز می توانند نقش داشته باشند. اگر مبتلا شوید:

مقدار زیادی غذای شور یا فرآوری شده بخورید
گوشت زیاد بخور
سابقه سو مصرف الکل دارند
ورزش نکن
غذا را به درستی ذخیره یا طبخ نکنید

اگر فکر می کنید در معرض ابتلا به سرطان معده هستید ، ممکن است بخواهید آزمایش غربالگری بگیرید. آزمایشات غربالگری زمانی انجام می شود که افراد در معرض ابتلا به بیماری های خاص هستند اما هنوز علائمی نشان نمی دهند.

علائم سرطان معده

طبق منبع NCITrusted ، به طور معمول هیچ علائم و نشانه های اولیه سرطان معده وجود ندارد. متأسفانه ، این بدان معناست که تا زمانی که سرطان به مرحله پیشرفته نرسد ، مردم معمولاً نمی دانند که هیچ مشکلی وجود دارد.

برخی از رایج ترین علائم سرطان پیشرفته معده عبارتند از:

تهوع و استفراغ
سوزش معده مکرر
کاهش اشتها ، گاهی اوقات با کاهش وزن ناگهانی همراه است
نفخ مداوم
سیری زودرس (احساس سیری بعد از خوردن فقط مقدار کمی)
مدفوع خونین
زردی
خستگی مفرط
درد معده ، که ممکن است بعد از غذا بدتر شود

چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که افراد مبتلا به سرطان معده در مراحل اولیه به ندرت علائمی از خود نشان می دهند ، بیماری اغلب تا زمان پیشرفت بیشتر تشخیص داده نمی شود.

برای تشخیص ، پزشک ابتدا معاینه فیزیکی را برای بررسی هرگونه ناهنجاری انجام می دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش خون ، از جمله آزمایش حضور باکتریهای H. pylori را سفارش دهند.

اگر پزشک معتقد باشد که علائم سرطان معده را نشان می دهید ، آزمایشات تشخیصی بیشتری باید انجام شود. آزمایش های تشخیصی به طور خاص تومورهای مشکوک و سایر ناهنجاری ها را در معده و مری جستجو می کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی
یک نمونه برداری
آزمایشات تصویربرداری ، مانند CT اسکن و اشعه ایکس

درمان آن چگونه است ؟

به طور سنتی ، سرطان معده با یک یا چند مورد زیر درمان می شود:

شیمی درمانی
پرتو درمانی
عمل جراحی
ایمونوتراپی ، مانند واکسن ها و داروها

برنامه درمانی دقیق شما به منشا و مرحله سرطان بستگی دارد. سن و سلامت کلی نیز می تواند نقش داشته باشد.

گذشته از درمان سلول های سرطانی در معده ، هدف از درمان جلوگیری از گسترش سلول ها است. سرطان معده ، در صورت عدم درمان ، ممکن است به موارد زیر گسترش یابد:

ریه ها
گره های لنفاوی
استخوان ها
کبد

جلوگیری از سرطان معده

از سرطان معده به تنهایی نمی توان پیشگیری کرد. با این حال ، می توانید خطر ابتلا به همه سرطان ها را با استفاده از موارد زیر کاهش دهید:

حفظ وزن سالم
داشتن یک رژیم متعادل و کم چرب
ترک سیگار
ورزش منظم

در برخی موارد ، پزشکان حتی ممکن است داروهایی را تجویز کنند که می تواند به کاهش خطر سرطان معده کمک کند. این کار معمولاً برای افرادی که بیماری های دیگری دارند که ممکن است در ایجاد سرطان نقش داشته باشند انجام می شود.

همچنین ممکن است بخواهید تست غربالگری زودرس را انجام دهید. این آزمایش می تواند در تشخیص سرطان معده مفید باشد. پزشک شما ممکن است از یکی از آزمایش های غربالگری زیر برای بررسی علائم سرطان معده استفاده کند:

معاینه بدنی
آزمایشات آزمایشگاهی ، مانند آزمایش خون و ادرار
روش های تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس و سی تی اسکن
آزمایشات ژنتیکی

چشم انداز بلند مدت

اگر تشخیص در مراحل اولیه انجام شود ، احتمال بهبودی شما بهتر است. طبق NCI ، حدود 30 درصد از افراد مبتلا به سرطان معده حداقل پنج سال پس از تشخیص زنده می مانند.

اکثر این بازماندگان تشخیص محلی دارند. این بدان معناست که معده منبع اصلی سرطان بوده است. وقتی منشا مشخص نیست ، تشخیص و مرحله بندی سرطان دشوار است. این امر درمان سرطان را دشوارتر می کند.

همچنین درمان سرطان معده در مراحل بعدی دشوارتر است. اگر سرطان شما پیشرفت بیشتری داشته باشد ، ممکن است بخواهید در یک آزمایش بالینی شرکت کنید.

آزمایش های بالینی به تعیین اینکه آیا یک روش پزشکی جدید ، دستگاه یا سایر روش های درمانی برای درمان برخی بیماری ها و بیماری ها مثر است کمک می کند. شما می توانید آزمایشات بالینی درمان های سرطان معده را در وب سایت NCI ببینید

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


برگی از زندگی ما Austin كوه تویی بت منم مشکات زبان انگلیسی متوسّطه اوّل پیرانشهر ماشین های راه سازی و ساختمان سازی کوچک نوین پوشش Ian جستارها k-pop.Boy and girl Band